- Загальний порівняльний аналіз сучасних технологій для опалення
- Як модернізувати систему опалення на газовому чм електрокотлі?
- Який найкращий вибір системи опалення для сучасного приватного будинку?
- Варіанти систем опалення приватного будинку
- Висновок
Постійно зростаючі тарифи на енергоносії настійно вимагають вживання заходів щодо поліпшення показників енергоефективності інженерних систем приватних житлових будівництв. Кожен домовласник змушений вживати заходів щодо скорочення витрат за енергоносії. Це стосується і знову проектованих, і вже побудованих будинків, маєтків або котеджів. Опалення двох -, трьох- або чотириповерхових приватних будинків стає особливо накладними. Та й системи теплопостачання в невеликих котеджах або на заміських дачах теж вимагають удосконалення. Тому питання модернізації вже встановленої системи або вибору найбільш прийнятної для тривалої експлуатації системи опалення для новобудови стають все більш актуальними, хоча і системи опалення для приватних будинків не менш важливі.
Загальний порівняльний аналіз сучасних технологій для опалення
ПДЕ – поновлювані джерела енергії; A … D – класи енергетичної ефективності відповідно до Директиви ЄС.
Судячи з показників – чим вище в рейтингу розташоване обладнання, тим вигіднішою та економічнішою в експлуатації буде ця система. Розберемо стандартні варіанти встановлених систем опалення та шляхи їхньої модернізації.
Як модернізувати систему опалення на газовому або електрокотлі?
Опалення будинку часто роблять традиційним – на газу. Газові котли гарантовано працюють до 15 років. Як продовжити термін їхньої експлуатації і до того ж якісно знизити витрати на опалення? Можна поставити камін або твердопаливний котел і топити дровами, але навряд чи вийде дешевше. Димохід, склад дров, пожежна небезпека і вічний головний біль. Можна йти іншим шляхом. Опалення приватних будинків – це ціла наука.
Модернізувати таку систему можна, і досвід створення гібридних схем вже широко впроваджений у багатьох країнах. У тандем до вже встановленої системи підключається повітряний тепловий насос HITACHI Yutaki.
Що в цьому випадку маємо:
• майже повне зняття навантаження з газового котла – і завдання його заміни відсувається на багато років, він вмикається тільки кілька найхолодніших днів на рік;
• повне задоволення потреб у гарячій воді для всіх побутових потреб, а влітку і для приватного басейну;
• якщо в будинку є низькотемпературний контур, типу «теплої підлоги» або фанкойлів, то отримуємо можливість роботи на охолодження будинку, кондиціонери не потрібні, мікроклімат в будинку якісно поліпшується;
• завдяки використанню відновлюваної енергії за сумарними витратами все одно виходить набагато дешевше, ніж на газові тарифи;
• автоматичне керування і програмована робота теплового насоса забезпечують максимально економні режими роботи та керування, тепер резервним, газовим котлом.
Звичайно, інвестиції в теплонасосну систему значні, це не електрообігрівач, і навіть не чавунний казан. Але пріоритет не в тому, щоб взяти дешеве, а потім щомісяця вмикати друкарський верстат, а в тому, що нехай через кредитну програму (наприклад, таку як IQ energy), але встановити сучасну енергоефективну систему. І отримати максимум комфорту, автономність і мінімум місячних платежів.
Якщо встановлений електрокотел – рекомендована схема така ж. Отримана багатоенергетична система дозволити істотно знизити витрати на електроенергію, а використання спеціального тарифу на електроопалення зменшить витрати ще на солідний відсоток. Основним теплогенератором тут виступає тепловий насос, а електрокотел автоматично підключається тільки в найлютіші морози.
Твердопаливні котли мають різну ступінь автоматизації, тому модернізація такої системи вимагає ретельного опрацювання. У кращому випадку, можливо, встановити повітряний тепловий насос для опалення, охолодження та ГВП, а котел підключати вручну.
Який найкращий вибір системи опалення для сучасного приватного будинку?
Кожен проект приватного будинку не лише враховує можливі мережеві підключення – до газової магістралі, до електромереж, а й відповідає вимогам Замовника. Але не кожен Замовник замислюється, що зайва товщина стін або якісна термоізоляція, повернені до сонця вікна житлових кімнат, розташовані в північній частині технічні приміщення, конструкція даху, – все це і багато інших моментів, істотно знизять експлуатаційні енерговитрати. Система тепло- і холодопостачання повинна грунтуватися на продуманій загальній конструкції будинку.
Варіанти систем опалення приватного будинку
Перевірена схема: газовий котел і радіаторне розведення по всіх кімнатах.
+ великий вибір котлів із різним ККД, доступність монтажу в приватних будинках, достатня автоматика керування, можливості для підігріву води для побутових потреб
– необхідність підведення магістралі, узгодження і нагляд газовою службою, димохід для відведення відпрацьованих газів, пожежонебезпека, високі експлуатаційні витрати через зростаючі тарифи, залежність від імпорту газу, термін експлуатації – 10-15 років
Електричний котел і радіатори для розподілу тепла
+ мінімальні капіталовкладення, широкий діапазон потужності, достатня автоматика, компактність установки, робота на опалення і підігрів води, окремий тариф на електроопалення
– найвищі експлуатаційні витрати, узгодження і дозвіл з електроопалення, висока виділена потужність від підстанції
Твердопаливний котел і радіатори
+ не потрібно підключення до газової магістралі, відносна доступність палива і середні експлуатаційні витрати, може працювати на опалення та підігрів води
– низький рівень автоматизації, пожежонебезпека, необхідність надійного димоходу, постійний нагляд і обслуговування системи, необхідність у складі для зберігання сухого палива: дров, брикетів, пелет, вугілля.
Всі ці варіанти не забезпечують кондиціювання приміщень, не мають програмованого керування і не мають достатній експлуатаційний ресурс.
Можливі гібридні схеми організації роботи газових котлів із сонячними колекторами для підігріву води. Має сенс і застосування окремих систем фотовольтаїки або сонячних колекторів для нагрівання води.
Тепловий насос HITACHI Yutaki і низькотемпературні системи розподілу тепла
+повна функційність: для опалення, охолодження та ГВП; мінімальне енергоспоживання завдяки високому COP; вибір варіантів ТН: повітря вода, грунт-вода, повітря-повітря, вода-вода; можливість програмування режимів робіт для експлуатації ТН; комфортні низькотемпературні системи розподілу тепла/холоду – тепла підлога або фанкойли; ТН можуть працювати і з радіаторами; повне покриття потреби в гарячій воді для побутових потреб або для басейну; тривалий експлуатаційний ресурс 25-50 років; можливість роботи в комплекті з сонячними колекторами і фотоелектричними станціями – для максимального використання поновлюваних джерел енергії (ВДЕ); можливість оформлення більш низький тариф на електроопалення
– високі початкові інвестиції, необхідність проведення земляних робіт, якщо встановлюється насос ґрунтовий тип насоса.
Висновок
Сумарні витрати від впровадження тієї чи тієї системи теплопостачання необхідно оцінювати за сумою початкових капіталовкладень і наступних експлуатаційних витрат. Дешеве опалення для приватного будинку за конкретного розгляду таким не здасться. У результаті кількісного аналізу показників, наприклад для будинку в 200 м кв., Була отримана наступна діаграма.
Найбільш перспективною, екологічно чистою та економічною в експлуатації є теплонасосна система теплопостачання. Енергосистема країни – найбільш стабільна і незалежна від зарубіжних постачань система постачання електроенергії. А необхідність державного переходу на енергоефективні світові стандарти вимагає і вживання заходів щодо стимулювання впровадження передового обладнання для опалення та охолодження будинків. Уже зараз є програми привабливого фінансування для впровадження таких систем.
А з іншого боку: можна підкинути дров у камін і, витягнувши ноги до вогню, не замислюватися про глобальні катастрофічних змін клімату. А можна помітити зникаючі ліси, посадити дерева, встановити сонячні батареї, і створити автономний будинок із мінімальними тепловтратами і енергоспоживанням, в якому захочуть жити ваші діти й онуки.