- Як опалити приватний будинок без газу
- У чому головна перевага теплових насосів?
- Терміни окупності теплового насоса
- Способи економії: програма компенсації IQ Energy
- Як встановити тепловий насос
Кожен власник приватного будинку в сучасних умовах зростаючих тарифів на газ шукає вихід, щоб скоротити непомірні платежі. Опалювати лише частину будинку, значить створити передумови для руйнування покриттів і обстановки в неопалюваних приміщеннях. Топити тільки наполовину потужності котла – це ризик для здоров’я дорослих, і особливо дітей у будинку. Тому питання опалення будинку без газу стоїть особливо гостро.
Як опалити приватний будинок без газу

Під час вибору електричного котла чи електрорадіаторів, перш за все потурбуйтеся про виділення достатньої потужності від підстанції і про дозвіл від місцевого РЕМ, і не забудьте, що доведеться платити за кожен кіловат, витрачений за годину обігріву кожних 10 квадратних метрів площі будинку.
Якщо ви обираєте твердопаливний котел, подумайте про безпечний димохід, його обслуговування та приміщення для зберігання палива, турботи про щорічне поповнення запасів палива, пожежну безпеку і постійний нагляд за роботою котла. Тобто багато проблем і мінімум комфорту.
Теплові насоси для приватного будинку – найкомфортніший у роботі й економічний за поточними платежами вихід, коли потрібно піти від «газової залежності».
У чому головна перевага теплових насосів?
- Вони працюють із залученням енергії альтернативних поновлюваних джерел.
- За кожен кіловат тепла ви заплатите в кілька разів менше!
- Система опалення з тепловим насосом повністю автономна, не вимагає дозволів, погоджень або потужної енергомережі.
- Повітряний тепловий насос (ТН), як найбільш доступний для інтеграції в уже змонтовану систему або для випадку новобудови, має найкоротший термін окупності.
- Сезонна економія коштів за опалення може досягати 80%!
- Теплові насоси виконують три функції: опалення, охолодження та нагрівання води. Не потрібні окремі водонагрівачі, спліт-системи і котел. Тепловий насос повністю контролює і розподіляє завдання по пріоритету, причому автоматично підтримує необхідні налаштування по теплу, холоду і температурі води.
Розберемося в питанні окупності теплового насоса на прикладі впровадження теплового насоса повітря-вода з відомої Hitachi Yutaki S для будинку площеюю 250 м2. Це приклад високоефективного теплонасоса, адаптованого для умов України, ідеального у співвідношенні «ціна-якість».
Теплопроизводительность, ном (макс), (A7/W35) |
кВт | 14 (16.7) |
СОР | 4.57 | |
Уровень шума внутренний блок / наружный блок | дБ(A) | 39/64 |
Тип хладагента | R410A | |
Электропитание | Ф/В/ Гц | 1/220/50 |
Рабочий диапазон температур наружного воздуха | °С | -25 … +35 |
Терміни окупності теплового насоса
Терміни окупності розраховуються для кожного індивідуального проекту з урахуванням того, з якою із систем опалення порівнюється встановлений тепловий насос. Наприклад, можемо оцінити порівняльні дані прогнозованих витрат на опалення для різних видів палива, отримані у результаті програмного розрахунку і аналізу вихідних даних по ТЕО для конкретного будинку 250 м2 до чинного електрокотла, з урахуванням його місця розташування і завдань, поставлених перед системою тепло/холодопостачання.
Тепловий насос для опалення Hitachi працює майже рік, успішно пройшов опалювальний сезон і дані прогнозів дуже близькі до реальних сум витрат. Замовник надзвичайно задоволений роботою обладнання та економією платежів.
Проаналізуємо ці реальні результати роботи системи з тепловим насосом Hitachi Yutaki S, встановленого замість електричного котла, у період опалювального сезону 2016-2017 років.
- Щомісячні платежі скоротилися у декілька разів.
- Скорочення витрат за опалювальний сезон більш ніж учетверо.
- Енергоспоживання у місяць набагато менше 3000 кВт-годин, тобто реалізований перехід на більш низький тариф на електроенергію.
- Використовується тариф на електроопалення для найбільшої економії.
- Не потрібні жодні дозволи, система повністю автономна.
- Опалення, кондиціювання та ГВП контролюються автоматично. Як резерв у найбільш пікові моменти може підключатися електрокотел або вбудований електронагрівач.
- Теплові насоси для опалення, кондиціювання та ГВП не тільки найкраща заміна електрокотлів, але і більш високий рівень комфорту:
- Автоматично і точно підтримується температура в кожній кімнаті.
- ТН працює в економному режимі за відсутності людей вдома.
- Працює за програмою і підігріває воду до потрібної температури.
- Охолоджує потрібні приміщення в літню пору за допомогою фанкойлів.
Терміни окупності розраховуються за формулами, виходячи з витрат на впровадження обладнання, вартості підключень до мереж і сумарних поточних витрат. Враховуються також коефіцієнти зростання тарифів на енергоносії, витрати на кондиціювання та інші фактори. У результаті – терміни окупності повітряних теплових насосів із урахуванням варіантів модернізації систем коливаються від 3 до 5 років. А такі цифри свідчать про відмінні показники енергоефективності систем теплопостачання з ТН і про 100% доцільності реалізації подібних проектів.
Вартість теплового насоса впливає на терміни окупності: чим дорожчий тепловий насос, тим довше він окупається. Однак важливо врахувати й інший фактор: дорожчий ТН, як правило, має кращі показники енергоефективності (COP/EER), тобто менше споживає електроенергії і менше доведеться платити в майбутні роки. Тому, встановлюючи більш досконалі повітряні теплові насоси Hitachi, можна бути впевненим у правильності вибору.
Способи економії: програма компенсації IQ Energy
Поки вартість теплонасосного обладнання залишається досить дорогою, адже це високотехнологічне обладнання з інтелектуальною автоматикою керування.
Тепловий насос купити може далеко не кожен. Щоб зменшити суму, яку необхідно вкласти в таке обладнання і заощадити до 3000 Євро, досить пройти декілька кроків, взявши участь у програмі IQ Energy, організований ЄБРР для стимулювання впровадження енергоефективних проектів у комунальному секторі України.
Уже тисячі учасників цієї програми отримали таку компенсацію. Розглянемо конкретний приклад, де власник приватного будинку 250 м2 встановив тепловий насос Hitachi Yutaki S 5-ї моделі, взявши участь у програмі IQ Energy.
За цим проектом вартість встановленого обладнання плюс монтаж склала близько:
300 000 + 50 000 = 350 000 тис. грн
Після встановлення та успішної здачі в експлуатацію системи опалення з ТН Hitachi власник будинку отримав через банк-партнер програми IQ Energy суму в 3000 Євро (94 170 грн.).
Таким чином, реальна сума вкладень склала: 350 000 – 94 170 = 255 830 грн. А це істотна різниця!
Власник будинку позбувся величезних рахунків за електрику, отримав повністю контрольований комфорт у будинку влітку і взимку. А найголовніше, він із меншими турботами вчасно повертає за теплопостачання набагато менше, ніж інші.
Як встановити тепловий насос
Ринок пропонує різні за якістю і вартістю теплові насоси. Теплові насоси Hitachi, ціна яких помірна і далеко не найвища на ринку, відрізняються найвищими показниками енергоефективності. І тим самим займають кращі позиції серед маститих конкурентів.
Пропоновані теплові насоси Hitachi відрізняються не лише прекрасною якістю і високою енергоефективністю, а й вигідною для такого високого класу ціною. Якщо є завдання обрати тепловий насос, купити, доставити на об’єкт, а після цього ще й грамотно встановити і налагодити його режими, Вам не обійтися без досвідчених фахівців.