- Енергозбереження – джерело економії платежів
- Які є способи обігріву електрикою та які з них найбільш енергозберігаючі?
- Електричний котел із ТЕНами чи електродний
- Інфрачервоні обігрівачі
- Електричні конвектори та радіатори
- Електрокабельний обігрів
- Кондиціонери з функцією обігріву
- Тепловентилятори, масляні обігрівачі та інше оюладнання місцевого обігріву
- Теплові насоси
- Висновок
Чим опалювати будинок замість газу? Таке запитання ставлять все частіше власники автономних систем опалення з газовими котлами, тому що їхня експлуатація стає дуже дорогою. З марнотратним споживанням газу довелося попрощатися. Обігрівати газом величезні маєтки на кілька поверхів стало нереально складно. Те ж саме стосується і власників приватних будинків, у яких стоять старі «ненажерливі» моделі газових котлів або не утеплені стіни будинку. Проблема енергозбереження стала реальною і нагальною для кожного українця, який побудував будинок або квартиру з індивідуальною системою опалення.
Газ дешевле не буде.
І ніякі передвиборні гасла не змінять реальну ситуацію щодо цін на теплоносії. Всі держави проводять політику щодо посилення енергоспоживання і скорочення використання викопних видів палива. Потрібно відмовлятися від газового опалення і шукати економічно більш вигідну альтернативу. Але в будь-якому випадку варто знати: неможливо заощадити витрати на тепло, якщо воно – це тепло, випаровується і просочується через тонкі не утеплені стіни, щілини у вікнах і дверях, через холодне горище або сирий підвал. Паяльником Антарктиду НЕ нагрієш! Не варто й мріяти.
Опалення будинку електрикою можливе і доступне. Потрібно тільки вибрати найбільш економний тип електричного обігріву.
Енергозбереження – джерело економії платежів
Перш за все, згадаємо трохи теорії. Для обігріву будинку потрібен котел або електричний обігрівач такої потужності, щоб вона перевищувала всі можливі тепловтрати будинку в умовах найнижчих сезонних температур, наприклад, при -22 °С. А з урахуванням середньостатистичних даних, теплотехнік, що використовуються багатьма та наведених у таблиці, можемо прикинути, скільки кіловат тепла потрібно для обігріву тієї чи тієї будівлі.
Так для будинку в 200 м2 у давно побудованому будинку буде потрібно:
200 х 130 = 26 000 (Вт) т. Е. Потрібен котел потужністю до 26 кВт!
А для добре теплоізольованого будинку: 200 х 50 = 10 000 (Вт), потрібен котел із максимальною потужністю 10 кВт. Враховується також запас потужності на приготування гарячої води.
І висновок очевидний – чим менше потрібно потужності, тим менша вартість обладнання і менші витрати на опалення будинку. Тому реконструкцію системи опалення варто почати з термомодернізації будинку.
І ще одне: якщо для обігріву будинку в сильний мороз потрібно 5 або 10 кіловат теплової потужності на годину, його ніяк не можна нагріти полкіловаттним електрообігрівачем. Це не економія, це, м’яко кажучи, – недобросовісна реклама.
Які є способи обігріву електрикою та які з них найбільш енергозберігаючі?
Електричний котел із ТЕНами або електродний
Переваги: невисока вартість котла, компактність, швидкий монтаж, нагрівання теплоносія до високих температур, працює з будь-якими радіаторами і системами водяної теплої підлоги, можна оформити тариф на електроопалення.
Недоліки: високе енергоспоживання, найвищі платежі, не всі моделі працюють на нагрівання води для душу та кухні, недосконала автоматика керування. Тени через декілька років можуть вийти з ладу, необхідність підведення 3-х фаз, потужної щитової і виділення від підстанції солідної потужності, електродні котли вимагають спеціального теплоносія, потужність залежить від його якості та складу.
Інфрачервоні обігрівачі
Переваги: легкий монтаж, достатня дешевизна, добре підходять для тимчасового опалення, настінний/підлоговий або підстельовий монтаж, гріють предмети в зоні поширення спрямованого інфрачервоного випромінювання, можуть мати кілька ступенів потужності нагріву.
Недоліки: працюють лише на обігрів, невеликий діапазон потужності, гріють тільки одну сторону предмета, а потім конвекційно повітря навколо нього, підходять тільки для місцевого, зонного обігріву приміщень або робочих місць. Теплові насоси краще ніж інфрачервоні обігрівачі
Електричні конвектори та радіатори
Переваги: легкий монтаж, добір моделей за потужністю під кожне приміщення, компактний дизайн, налаштування через вбудовані або виносні термостати (механічні, електромеханічні або електронні), оригінальний дизайн, настінне або підлогове виконання, програмовані режими для комфортного добового або тижневого обігріву, часткова економія завдяки програмуванню навантаження, захищені нагрівальні елементи не сушать повітря.
Недоліки: високе енергоспоживання навіть при програмованих режимах роботи, великі навантаження на мережу, необхідний окремий конвектор або декілька для обігріву кожного приміщення в будинку, при високих стелях тепло йде вгору, часто можливе перевищення виділеної на квартиру або будинок потужності.
Електрокабельний обігрів
Переваги: розрахункова – під обсяг приміщення і тип покриття підлоги – потужність нагрівального кабелю; вибір між кабелем, електричними матами або плівковим обігрівом; комфортний обігрів підлоги і простору над підлогою; програмовані режими за датчиками повітря і підлоги; монтаж під будь-яке покриття підлоги; зручність керування електронними програматорами або віддалено, через інтернет.
Недоліки: необхідна наявність доступної товщини для укладання кабелю і бетонної стяжки, або нагрівальних матів і покриття; необхідність високої кваліфікації для розрахунку й укладання теплої підлоги; високі енерговитрати на опалення; загроза пошкодження ізоляції кабелю при проведенні ремонтних робіт у будинку; значні виділення потужності від підстанції.
Кондиціонери з функцією обігріву
Переваги: реверсивні моделі кондиціонерів із інверторним керуванням можуть охолоджувати або обігрівати кімнату або дві суміжні кімнати; спрямований потік повітря; вбудовані або настінні термостати з програмованими режимами.
Недоліки: недостатня потужність при пікових навантаженнях; необхідно встановлювати готельні блоки в кожній кімнаті; шум вентиляторів зовнішнього і внутрішнього блоків; досить велике енергоспоживання неінверторних моделей; шум вентиляторів; не можуть гріти воду.
Тепловентилятори, масляні обігрівачі та інше обладнання місцевого обігріву
Переваги: тепловентилятор створює спрямований потік повітря, добре і швидко нагріє кімнату на дачі; масляний обігрівач догріє одну кімнату за поганого централізованого опалення; теплова гармата нагріє кімнату під час ремонту; є моделі різної потужності з декількома ступенями потужності; термозахист, мобільні пристрої.
Недоліки: солідне енергоспоживання при постійному використанні; ненадійність і небезпечність конструкції; шум від вентилятора; осушення повітря ТЕНами.
Теплові насоси
Переваги: багато різновидів (повітряні, водяні, ґрунтові); повна функційність – обігрів/охолодження/підготовка гарячої води; найнижче енергоспоживання завдяки використанню альтернативних джерел тепла – у декілька разів менше, ніж у електрокотлів або електронагрівачів; економніше ніж газовий котел у кілька разів; керування резервними котлом або нагрівачем; можливість врізки в будь-яку систему опалення; не потрібні дозволи або погодження; довговічна (25-40 років) і дешева енергоефективна експлуатація; завдяки економії витрат на опалення найшвидша окупність капіталовкладень.
Недоліки: порівняно з іншим обладнанням вища вартість; розрахунок системи і добір обладнання вимагає високої кваліфікації; складність виконання монтажу.
Приклади: викосоефективні компактні повітряні теплові насоси HITACHI лінійки Yutaki, які завдяки широкому діапазону моделей, повністю задовольняють попит по теплу/холоду і ГВП, керують резервним котлом, працюють із теплою підлогою, фанкойлами або радіаторами.
Висновок
Різноманітність моделей і типів опалювального обладнання дозволяє зробити вибір моделі для конкретного застосування. Частково виправити ситуацію та обігріти кімнату або одне приміщення можна і за допомогою мобільного обігрівача або кондиціонера. Однак повністю кардинально модернізувати систему опалення, перевести її на якісно вищий рівень комфорту в будинку або квартирі, можна лише з сучасним тепловим насосом. Різноманітність моделей повітряних теплових насосів дозволяє дібрати модель для інтеграції в конкретну систему теплопостачання або для нового будинку. Теплонасосне обладнання із застосуванням безкоштовних поновлюваних джерел тепла – найбільш перспективне для широкого застосування в системах теплопостачання житлової та комерційної нерухомості.
Часті питання про опалення будинку електрикою
Для обігріву будинку потрібен котел або електричний обігрівач такої потужності, щоб вона перевищувала всі можливі втрати будинку в умовах найнижчих сезонних температур.
- Теплові насоси;
- Електричний котел із ТЕНами або електродний;
- Інфрачервоні обігрівачі;
- Електричні конвектори та радіатори;
- Електрокабельне обігрів;
- Кондиціонери із функцією нагрівання;
- Тепловентилятори, масляні обігрівачі та інше обладнання місцевого обігріву.
Реконструкцію системи опалення варто розпочати з термомодернізації будинку.