Чому реконструкція систем опалення нині стає актуальним завданням для безлічі приватних домоволодінь? Проаналізуємо можливі варіанти чинних систем теплопостачання та обговоримо їхні недоліки.
Газові котли, які до нещодавна вважалися найбільш зручними для обігріву приватних будинків, стають все більше невигідними через високі сезонних витрат. Багато котлів, до речі, вже вичерпали робочий ресурс. Потрібна заміна на більш сучасні і більш ефективні котли або на інший вид обладнання. Але навіть заміна старого газового котла на більш дорогу сучасну модель не так вже зменшить кількість газу, необхідного для опалення та ГВП, може тільки злегка поліпшити ККД системи. Але це не вирішить проблему високих платежів кардинально.
У місцях, де газові котли можна було встановити, застосовувалися електричні котли, і до них у будинку укладалися контури водяної теплої підлоги. Але і такі системи, навіть за умови оформлення тарифу на електроопалення, стали невигідними через дуже великі експлуатаційні витрати. Не кажучи про те, що використання влітку таких котлів або електричних бойлерів для нагрівання води також «влітає в копієчку».
Твердопаливні котли вимагають постійного обслуговування, складу дров, вугілля, брикетів або пеллет. Димарі – окремий головний біль. І взагалі, рівень автоматики мінімальний, а рівень комфорту в результаті – спартанський. Багато власників таких систем опалення мріють про щось більш зручне і безпечне в експлуатації.
Зауважимо, що будь-який із цих видів обладнання, «не дбає» про кондиціювання будинку. Це обладнання для опалення. Як додаткова функція, і то не завжди, можливий нагрів води.
Виходить, у будь-якому з перерахованих випадків організації теплопостачання, необхідна модернізація системи опалення та гарячого водопостачання – ГВП. Адже вимоги до комфорту ростуть, і вимоги по економії енергоспоживання і витрат викопних видів палива теж. Потрібна нова сучасна, енергоефективна та економна в роботі система опалення і ГВП.
Модернізація систем опалення за допомогою теплового насоса
Найбільш перспективною для різноманітних застосувань і економною в експлуатації, і, до того ж, максимально комфортною протягом усього року, є система опалення з тепловим насосом. Теплові насоси – повітряні, ґрунтові або водяні, витягають і переносять у будинок невичерпну поновлювану теплову енергію з навколишнього повітря, грунту або води. Завдяки сучасним інноваційним технологіям на кожен витрачений кіловат електроенергії з мережі в систему опалення та ГВП будинку переноситься до 3-5 кіловат тепла. Платити доводиться в декілька разів менше, ніж за прямого електроопалення (електрокотел, електронагрівачі, електричні теплі підлоги). Тепловий насос через високу і постійно зростаючої вартості газу також у декілька разів економніше за витратами, ніж газовий котел.
Порівняємо, на основі останніх чинних тарифів, наскільки економніше в сезон працює тепловий насос «повітря-вода» Hitachi Yutaki S в приватному будинку площею 250 м2. Результати вражають.
Найбільш простим для модернізації чинних систем опалення визнаний повітряний (повітря-вода) тепловий насос. Він простий у монтажі та інтеграції в будь-яку систему опалення, може встановлюватися в обмежених для монтажу просторах. Зовнішній блок монтується, як блок спліт-системи: на стіні будівлі, на даху або біля будинку.
Як замінити систему опалення
Основними завданнями модернізації системи теплопостачання є:
- зниження рівня витрат за опалення та нагрівання води;
- найбільш зручна і малозатратна інтеграція в уже встановлену систему опалення;
- розширення функцій і підвищення рівня комфорту отриманої системи теплозабезпечення.
За всіма цими параметрами тепловий насос повітря-вода підходить ідеально. Він гарантовано економніше працює, займає мало місця і легко встановлюється поруч із котлом на стіні, а влітку забезпечує ще й охолодження будинку. Він повністю контролює й автоматично підтримує максимально комфортні умови в будинку і взимку, і влітку. Автоматика теплового насоса включає, за необхідності, ще й резервний котел, який працював раніше. Тим самим створюється надійна система з резервним котлом, і робочий ресурс котла, при роботі всього кілька днів на рік, продовжується на багато років.
- Якщо тепловий насос повітря-вода встановлюється в системі з газовим котлом, всі основні функції (опалення, гаряча вода) системи повністю виконуються. Якщо замість декількох радіаторів встановити фанкойли (тепло-холод), то цей же тепловий насос буде охолоджувати потрібні приміщення влітку. Причому за рахунок високого коефіцієнта енергоефективності витрати на кондиціювання будинку набагато нижче, ніж за роботи спліт-систем кондиціювання, які тепер не потрібні. Сучасні теплові насоси відмінно працюють у системах із радіаторами, теплими підлогами і фанкойлами. Найбільш економно вони працюють із низькотемпературними системами теплих підлог і фанкойлів.
- Коли тепловий насос встановлюється в системі з електрокотлом, це вигідно ще більшою мірою, оскільки система моноенергетична і зручно оформити тариф на електроопалення (якщо він не застосовувався до цього часу). Економія витрат найбільша, платити доведеться в декілька разів менше. Навантаження на енергомережу знижується в декілька разів, більше не потрібні десятки кіловат потужності на будинок. Немає перевантажень і аварійних ситуацій, автоматика теплового насоса тільки в пікові моменти може підключити електричний котел (або обійтися без нього за рахунок підключення вбудованого електронагрівача). Система різними контурами – з водяним теплою підлогою і радіаторами, з теплою підлогою і фанкойлами, запросто підійде в такому випадку. Таким чином, розширюється функційність системи (опалення, підігрів води та кондиціювання), що до реконструкції було просто неможливо.
- Під час установки повітряного теплового насоса в систему з твердопаливним котлом, проект реконструкції передбачає ревізію системи розподілу тепла та автоматики котла. Вибір моделі теплового насоса залежить від температури теплоносія в системі опалення. Це може бути високотемпературний або середньотемпературний тепловий насос. Не всяка модель твердопаливного котла має сучасну автоматику, щоб здійснити електричні підключення і контроль роботи насосів у контурах ГВП, радіаторів та теплої підлоги. Реконструкція системи опалення може полягати у створенні автономної системи з тепловим насосом, котел залишається резервним, що підключається вручну, за необхідності. Або, за належного рівня автоматики котла і гідравлічних підключень контурів, тепловий насос автоматично керує включенням твердопаливного котла в потрібний момент.
Висновок
Таким чином, тепловий насос «повітря-вода» – найкращим чином підходить для реконструкції давно чинних і витратних систем опалення. Він не лише робить систему економною і вигідною в перспективі довгострокової експлуатації, але і створює додатковий рівень комфорту за рахунок можливості кондиціювання будинку влітку. Для такого агрегату немає проблем підготувати потрібну для потреб усіх мешканців будинку кількість гарячої води, а також економно нагріти воду для приватного басейну. З таким агрегатом затишно круглий рік! А автоматика теплового насоса добере найбільш економний для роботи режим. Модернізація систем опалення за допомогою теплового насоса повітря-вода – ідеальне технічне рішення для застарілої системи теплопостачання приватного будинку, квартири або котеджу. Такі системи відрізняються високою енергоефективністю і швидкою окупністю.